International Conference of Young Scientists 2012

Ecology 2012

Jury: Jan van Groenendael (chairman)

Jan Derksen, Johan Meeus,  Horst Wolter, Renske de Jonge, Žaklin Lukša, Valentin Lobyshev, Leo Hsieh, Igor Ogashawara

 

 

Name(s)

From

Title of presentation

1st prize

Domagoj  Šegregur

 

Croatia           

Fishes as bioindicators of water pollution of river Drava

2nd prize

Luka  Mesarić

Croatia

European beaver

Gerrit Anders

Germany

Synthesis of graphene

Éva Bernadett Bényei

Hungary

Sweets pro and contra: colouring agents and antioxidant content

Veronica Theresia Pranowo

Indonesia

Garbage pyrolysis to renewable fuel

Ece Öztürk

Turkey

Synthesis of new acceptor materials for photovoltaics

3rd prize

Greta Vincukeviciute & Michailas Grisko

Lithuania

Invasive plants (Boxelder maple) extracts: implication for Nitellopsis obtuse cells and test

Zsolt Kovacs & Zsuzsa-Anna Janosi

Romania

The level of carbon dioxide in classrooms

Antonio Tudić & Dino Dučić

Croatia

Orchids of the area of Sibenik

Adis Pranaya Yakin

Indonesia

The utility of Salacca zalacca waste as alternative fuel

Gde Paksi Raganata

Indonesia

Plastic-Asphalt: waste made useful

Seung Won Ha

Korea

Photovoltaic efficiency of newly designed dye-sensitized solar cells assembled with grapheme/TiO2 electrode

Muhammad Iqbal Ideris

Malaysia

Crystal pyro-carbon

Special prize

Lorena  Muscar & Rares Alexandru Bojan

Romania

Birds of prey affected by deforestation

Özgür Ülker & Ulaş FIçIcI

Turkey

Effects of technologic devices to ozone

Antônia Amanda Araujo

Brasil

The making of paper from natural fibers: recycling and re-using at school

Milan Tepic

Serbia 

An eco-building functioning plan

Applied Physics 2012

Jury: Sijbrand de Jong  (chairman)
Judit Illy, Paul Pshenichka, Janto Sulungbudi, Gerard Boeijen, Felix Metselaar

 

Name(s)

From

Title of presentation

1st prize

Yuliya Karanouskaya

Belarus           

Smoke ring cannon

Marcel Neidinger

Germany

Bullroarer – the native Australian telephone

2nd prize

Ganesha Narain & Rolf van der Gaast

Netherlands

Organic photovoltaic cells based on Buckminster fullerenes

Tamás Álmos Vámi

Hungary

New material for information technology, or the study of bismuth ferrite

Shannon Canamara

Indonesia

Plastic bamboo composite at peace with waste

Tomasz Piotr Tokarski

Poland

Balloon – a reservoir of energy

3rd prize

Xiaoyu Guo

China 

An environmental underwater camera with movement controller

Filip Šklebar

Croatia

Voltage influence on the incandescent light bulb efficiency

Alexander Barnaveli

Georgia

Optimization of the electro-magnetic cannon

Łukasz Wiktor Perenc

Poland

Getting out beads

Natalia Tepliakova

Russia

The chain trick

Lidiya Zakharuk

Ukraine

Cadmium manganese telluride crystals as a material for optical isolators

Special prize

Jin Woo Sung

Korea

Pattern of connectedness in social networks, a boon or a curse

Physics 2012

Jury: Maciej Kolwas  (chairman)
Hans Jordens, Vitaly Zhylko, Sergey Sergeev, A.C. Konig

 

Name(s)

From

Title of presentation

1st prize

Daan van de Weem & Martijn van Kuppeveld

Netherlands           

On the Gravitodynamics of moving bodies

 

2nd prize

Ivan  Hrabar

 

Croatia

Hertz’s New Cloth

 

Filip Teodor Maśka

 

Poland

An hourglass in the space

Mariusz Karol Nowak

Poland

Solitons

3rd prize

Christoph Vierke

 

Germany

The ionic roundabout

Botond  Szücs

 

Hungary

How could the invisible be seen?

Gábor Galgóczi

Hungary

Inferring the physical parameters of extrasolar planets

Alisa Dorofeeva

Russia

Impact crater formation mechanism

Ivan Pankov

Russia

Profilometer for investigation of the liquid curved surface

Life science 2012

Jury: Prof. Dr. C. Mariani (chairman)
Dr. M.J. Vogelezang, Hans Morelis, Agnes Legierse, Hienke Sminia, Kees Tijdink, Charoenkwan Kraiya

 

Name(s)

From

Title of presentation

1st prize

Youngmu Shin

Korea

Mathematical approach of RNase P RNA applying knot theory and phylogenetic analysis

Gerry Tanzil Vinsen

Indonesia

Mucus of fish as antimicrobial agents

Lieve Caron

Netherlands

Duchenne muscular dystrophy; a medicine within a hand’s reach?

2nd prize

Jolijn van Leeuwen & Luca Janssen & Willemijn Tros

Netherlands

The healing effects of saliva and tears

Affandy Ahmad Fawazzi

Malaysia

Peperomia Pellucida future cure for Gout

Nevenka Radic

Serbia

Angelman syndrome diagnosis: FISH analysis of chromosome 15 microdeletion

Chen Yi-Jou

Taiwan

Adhesion strength of butterfly pupae

3rd prize

Jan Zelený

Czech Republic

Experiments for the Chemistry lessons

Fialdy Josua Pattiradjawane

Indonesia

Chitosan defies death

Mike Juneth Christin Toam

Indonesia

 

Yumi Won

Korea

Characterization of vacuum-mediated Agrobacterium infiltration for virus-induced silencing of Arabidopsis genes

Ivan Alvovskii

Russia

Heterogeneity of the spatial distribution in cases of chromosomal pathology and identification of potential risk factors for disease

Marootpong Pooam

Thailand

The Influence of Magnetics Field (B = 3.2 mT) on the Mealsworms (Tenebrio obscures Fabricius) growth

Punika Ratchachittapong

Thailand

Thai Chillies (Capsicum frutescens L.) can inhibit the growth of Colon Cancer (SW620) and Gastric Cancer (KATO-III)

Thanaporn Jewrasumnuay

Thailand

Role of amino acid transporter system L on cholangiocarcinoma cell proliferation

Computer Science 2012

Jury: Theo van der Weide (chairman)

R. Kock, Prof. Dr. E. Barendsen, Mateja Opačić, Syailendra Harahap, Lasha Margishvili

 

Name(s)

From

Title of presentation

1st prize

Stefan Crnojević

Serbia

 

The OVF Mode and its Applications

2nd prize

Pavel Litvinka

Belarus

Development of hardware and software complex for the formation of three-dimensional image

Timo Schmetzer

Germany

Information technology in a controlled system

3rd prize

Maxim Schmidt

Germany

MODULA: A new approach to database modeling in web applications

Alexey Gusev

Russia

Biometrical voice authentication system for computer networks

Olena Svietlova

Ukraine

Application of digital image processing in medicine

Gadzhi Osmanov

Russia

Time Machine for Google Android

Special prize

Burhanuddien Ibrahim Rahmani

Indonesia

Saman dance revolution

Kemal Yahya Fardianto

Indonesia

Wayang rebooted

Gahzian Iqbal Fernanda

Indonesia

Error-free test result processing using mobile phone technology

Mathematics 2012

Jury: Prof. Dr. N.P. Landsman (chairman)

Dr. A.V. Gnedin, Frans Keune, Pieter van der Hoeven, Gerhard Jung, Ilya Chistyakov, Mamuka Meskhishvili

 

Name(s)

From

Title of presentation

1st prize

Arthur Herb

Germany

Ideas to the Collatz-problem

Viachaslau Murashka

Belarus

Generalized Conjugate-Permutable Subgroups and Their Applications

2nd prize

Artemy Bezguzikov

Russia

Quivers of self-injective algebras

Stanislav Hetalo

Ukraine

Numerical constructions. The sum of cubes and squares

Ovik Khachikyan

Russia

 

3rd prize

Tornike Abramishvili & Irakli Saralidze

Georgia

Second Amazing Property of Bisectors

Beka Chkhartishvili & Tsotne Mamalashvili

Georgia

Generalization of DePalerma Problem

Konstantin Isvetkov

Russia

 

Egor Polyakov

Russia

An estimate for growth rate of epsilon entropy for infinite dimensional compact sets in a Hilbert space

Petr Mostovskii

Russia

Confidence intervals in hypothesis that means are equal

Special prize

Ana Davitashvili & Mirian Meskhishvili

Georgia

Nearly-perfect cuboid

I Made Gita Narendra Kumara

Indonesia

Rediscovering the Euler’s formula

Zakhar Ksendikov

Russia

Test Felner's criterion for some sequences of subsets of Thompson's group F

Yuriy  Zakharyan

Ukraine

Research Varignon’s theorem, generalization Wittenbauer’s and Varignon’s theorems, development of them